Milicka Orkiestra Dęta

  • Spotykamy się we wtorki i piątki, w godzinach 18:00-21:00 w Ośrodku Kultury w Miliczu
  • Prowadzący: Przemysław Wasielewski
  • Chcesz dołączyć? Napisz wiadomość! zajęcia@kultura-milicz.pl

Orkiestra posiada instrumenty na wynajem, aby dołączyć do orkiestry muzyk nie musi posiadać własnego sprzętu. Jeśli ochotnicy chcą wstąpić do bandu a nie mieli do czynienia z muzyką i nutami- mogą nauczyć się wszystkiego od podstaw. Najpierw na lekcjach indywidualnych, następnie na próbach w grupie.

Kapelmistrzem, wieloletnim dyrygentem orkiestry w jednym, jest Przemysław Wasielewski – wieloletni pedagog, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Magister sztuki o profilu muzyka i wychowania muzycznego z pedagogiką opiekuńczo-wychowawczą, rytmiką i dyrygenturą. Z zawodu i pasji muzyk, instrumentalista, absolwent szkoły muzycznej II stopnia w Poznaniu.

Obecny skład orkiestry to grupa wyjątkowych muzyków, którzy oddają całe swoje serce w grę na instrumentach: Łukasz Całujek, Adam Cholodecki, Adriana Franas, Artur Franas, Dawid Fryziel, Bartosz Garnyś, Maskymilian Golec, Adrian Kulik, Kacper Linda, Martyna Miszkiewicz, Zofia Molecka, Adam Musielak, Zuzanna Musielak, Piotr Nowakowski, Kazimierz Nóżka, Maciej Nóżka, Robert Puszyński, Damian Ryczko, Marek Tomczyk i Dawid Wołyniak.

Historia

Milicka Orkiestra Dęta jest swoistą muzyczną wizytówką naszego regionu. Liczne marsze, pochody i wydarzenia, w których brali udział zapisały się na kartach historii Milicza i całej Doliny Baryczy. Orkiestrowali na wielu edycjach Święta Karpia stanowiąc akcent lokalny podczas licznych występów muzycznych. Początki orkiestry to kilkuosobowy zespół instrumentów dętych grający od 1993 r. przy Dolnośląskim Towarzystwie Muzycznym (DTM) Mezzoforte. Reaktywacja orkiestry nastąpiła w 2008 roku pod skrzydłami Ośrodka Kultury w Miliczu, co dało jej stabilność finansową. Dzięki uruchomionym przez Ośrodek Kultury zajęciom gry na instrumentach dętych oraz napływowi adeptów ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Miliczu orkiestra zyskuje nowych, profesjonalnie przygotowanych muzyków. Od tej pory licząca dwadzieścia osób orkiestra uświetnia uroczystości organizowane przez Gminę Milicz, koncertując między innymi w Gniewie czy mieście partnerskim Lohr am Main. W obecnej formie Milicka Orkiestra Dęta funkcjonuje od 2015 r., kiedy Przemysław Wasielewski ponownie przejął jej kierownictwo i dyrygenturę. Dziś orkiestra liczy osiemnastu członków grających czynnie i kilkoro uczniów przygotowujących się do wspólnego muzykowania.
Więcej o historii Milickiej Orkiestry Dętej http://kultura-milicz.pl/orkiestra/

Co nas wyróżnia?

Orkiestra jest jedyną istniejącą, czynnie koncertującą na terenie Powiatu Milickiego. Potwierdzeniem potencjału milickiej orkiestry są występy sesyjne z L.U.C. em i jego raperami i udziałem w nagrywaniu teledysków do projektu Rebel Babel Ensemble. Dzięki tej współpracy powstały dwa utwory: RAPocztówki. Rebel Babel to projekt, który zawiera poetykę rapu z siłą orkiestry dętej. REBEL BABEL ENSEMBLE, którego podstawą są hip-hopowo – folkowe partytury wykonywane przez różne lokalne orkiestry dęte na kolejnych koncertach i performerach w całej Europie. L.U.C do współpracy zaprosił m.in Milicką Orkiestrę Dętą. W tym szalonym, niezwykle głośnym i energetycznym projekcie wzięło udział już kilkunastu raperów (Grubson, Joka, Mesajah, Małpa, Bisz, Hades, Wena – Polska, Promoe – Szwecja, Rapsusklei – Hiszpania, Woyza – Galicja) i ponad pół tysiąca muzyków brassowych z różnych krajów starego kontynentu. Trzonem nowatorskiego projektu jest laureat wielu nagród kulturalnych L.U.C wraz z duńskim performerem i kompozytorem Janem Feat’em, który odpowiada za kompozycje orkiestry. Koncerty tego projektu łączą różne środowiska muzyków, raperów i kompozytorów z odległych regionów kreując kulturowy dialog.

Artyści promują pokój i miłość eksponując uroki odmiennych brzmień i języków. Rebel Babel zaskakuje i niesie do społeczeństwa pozytywne wibracje także poprzez liczne happaningi i performensy, w których można poczuć z bliska przyjemny tembr żywego podmuchu. Projekt powstał pod patronatem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Milicka Orkiestra Dęta zagrała z L.U.C na Slot Art Festiwalu w Starym Klasztorze w Lubiążu oraz podczas wrocławskich juwenaliów w 2018 roku.