TEATR POLSKA W MILICZU
Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
TEATR POLSKA po raz drugi w Miliczu!
Możemy się Wam już oficjalnie pochwalić, że Milicz również w tym roku znalazł się na trasie tego wyjątkowego programu!
Tym razem zobaczymy dwa widowiska teatralne:
23.09.2023 r. “Kaspar” Teatr Biuro Podróży z Poznania (Rynek w Miliczu). godz. 20:00
21.10.2023 r. “Kwiat Paproci” Teatr Latarnia z Supraśla,
miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 , Hala Sportowa godz. 17:50
Wstęp na każdy z tych spektakli będzie bezpłatny.
***
Program Teatr Polska, realizowany jest przez Instytut Teatralny w Warszawie od 2009 roku, a jego celem jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.
KASPAR – 23.09.2024
Kaspar Hauser to postać historyczna. Nazywany był sierotą Europy. „Wilcze dziecko” wychowywane było bez kontaktu z ludźmi. Dzieciństwo spędził w samotności, zamknięty w małym pomieszczeniu. Jego jedyną zabawką był konik. Gdy, pewnego popołudnia, ku zaskoczeniu mieszkańców pojawia się niespodziewanie na placu w Norymberdze, powiedzieć potrafi tylko słowo „koń”. Potrafi się jeszcze podpisać.
Kaspar nie wie kim jest, nie zna ludzi, nic nie umie. Jest zdany na dobrą lub złą wolę społeczności, w której się pojawił. Czy mieszkańcy miasta ulitują się nad znajdą? Jakie będą jego losy? Czy uda mu się przetrwać w społecznej strukturze?
Przedstawiona w estetyce prostej ludowej opowieści przeniesionej w przeszłość, historia Kaspara
pokazuje jak zmienia się społeczna percepcja obcego, jak wpływa na decyzje i działania
społeczności. Jest to spektakl niezwykle współczesny i jakże „polski”.
Kaspar to spektakl plenerowy, grany w przestrzeni publicznej. Z tego powodu widzowie mają do niego bezpośredni i nieskrępowany dostęp. Często uczestniczą w montażu spektaklu zżywając się z zespołem i obserwując pracę, której efekt zobaczą podczas spektaklu. Dzięki temu budowana jest więź teatru z widzem od fundamentów.
Forma teatru plenerowego jest najbardziej dostępna i demokratyczna. W teatrze plenerowym spotykają się koneserzy teatru i niedoświadczeni widzowie, a publiczność tworzą przedstawiciele różnych pokoleń. Na dostępność i atrakcyjność widowisk plenerowych wpływa także fakt, że są one darmowe i prezentowane w miejscach “nieteatralnych”, przyczyniając się niejednokrotnie do odkrywania na nowo pozornie znanych już miejsc. Wartością spektakli plenerowych jest budowanie i wzmacnianie poczucia wspólnoty w lokalnych społecznościach.
Premiera spektaklu zrealizowana została w ramach projektu Kaspar Machine współfinansowanego ze środków z Programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej
Obsada
Bartosz Borowski, Jakub Henke, Łukasz Kowalski, Alicja Weisskopf, Paweł Stachowczyk, Marta Strzałko, Karolina Wensierska, Tomasz Wrzalik
Kwiat Paproci – 21.10.2023
Opis spektaklu
Widowisko zostało zrealizowane na podstawie pięknej baśni Ignacego Kraszewskiego “Kwiat paproci” opartej na polskiej tradycji Nocy Świętojańskiej. Główny bohater – Jacuś w drodze po tytułowy kwiat, w drodze ku dorosłości, mierząc się z leśnymi strachami oraz własnymi słabościami stanie przed kluczowym pytaniem – gdzie jest prawdziwe szczęście?
W mrocznym, leśnym świecie można się zagubić, przestraszyć, ale i spotkać z sobą samym.
Podczas takiej wędrówki mamy szansę odnaleźć prawdę o wartościach i relacjach.
W dzisiejszym pędzie nie chcemy przyglądać się własnym mrokom… a może warto?
Pośród wielu baśni, które serwuje nam współczesna kultura, ta zdecydowanie wyróżnia się głębią, a także zakończeniem bez znieczulającego “happy endu”. Finał opowieści o Jacusiu jest prawdziwy… i właśnie przez to tak poruszający.
Przedstawienie “Kwiat paproci” emanuje ludową wrażliwością. Widz ma tu okazję w niezwykłej bliskości usłyszeć, dotknąć, zobaczyć, poczuć i być częścią świata przedstawionego. Scenografia została wykonana m. in. z naturalnych materiałów znalezionych podczas wędrówek po Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu, gdzie mieści się wieś Borki, w której powstawał spektakl. Muzyka jest grana i tworzona na żywo na tradycyjnych instrumentach, na których grają aktorzy i muzykanci – członkowie zespołu (przedwojenne cymbały, akordeon, baraban itd.) i
jest wzbogacona o efekty elektroniczne i elektroakustyczne.
W spektaklu zabawa miesza się z poezją, żart z patosem, a stara jak świat opowieść przynosi nam wielką, prostą mądrość, której tak bardzo potrzeba we współczesnym skomplikowanym świecie.
Nasz spektakl przeznaczony jest zarówno dla dzieci jak i widzów dorosłych.
Przedstawienie może być wystawione w różnych przestrzeniach – także nieteatralnych, oraz w plenerze. Jet to możliwe dzięki temu, że posiadamy kompletny profesjonalny sprzęt sceniczny (rampa, kratownice, statywy, oświetlenie, nagłośnienie) do zrealizowania spektaklu w praktycznie każdych warunkach.
Obsada
Paula Czarnecka, Paulina Karczewska, Błażej Piotrowski, Zbigniew Rusiłowicz, Błażej Twarowski