AktualnościNadchodzące

Zapraszamy na Wystawę Pokonkursową Fotografii „PORTRET”

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy pokonkursowej XXVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii „PORTRET”, które odbędzie się 4 listopada 2024 r. o godzinie 17:00 w Kinie Capitol w Miliczu!

To wyjątkowa okazja, by zobaczyć najlepsze prace portretowe z całej Polski. Wystawa będzie dostępna w Miliczu aż do 1 lutego 2025 roku, więc każdy będzie miał szansę odkryć niezwykłe fotografie, które skłaniają do refleksji nad kondycją człowieka.

📅 Data otwarcia: 4 listopada 2024 r., godz. 17:00
📍 Miejsce: Kino Capitol, Milicz
🗓 Wystawa czynna do: 1 lutego 2025 r.

Nie przegapcie tej okazji, by zanurzyć się w świat fotografii portretowej!

Więcej informacji: bpick.trzcianka.pl/portret
Do zobaczenia w Miliczu!

Ogólnopolski Konkurs Fotografii „PORTRET” to wydarzenie o bogatej tradycji, które od 29 lat przyciąga najlepszych fotografów z całej Polski. Organizowany corocznie przez Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance, konkurs stał się jednym z najważniejszych przeglądów fotografii portretowej w kraju.

Początki „PORTRETU” sięgają wczesnych lat siedemdziesiątych, kiedy to Bronisław Majewski, Zbigniew Zajkowski i Janusz Klink założyli Trzcianecki Klub Fotograficzny. Dzięki ich pasji i zaangażowaniu środowisko fotograficzne w Trzciance zaczęło dynamicznie się rozwijać, a prace miejscowych artystów prezentowane były na licznych wystawach i konkursach. Nieocenioną rolę odegrał Trzcianecki Dom Kultury, pod którego skrzydłami działały grupy zrzeszające entuzjastów fotografii.

W 1984 roku bracia Andrzej i Bogusław Biegowscy powołali do życia Fotoklub MC, który stał się miejscem spotkań młodych fotografików. Lata dziewięćdziesiąte przyniosły trzy edycje Wielkopolskiego Konkursu Fotograficznego, po których narodziła się idea zorganizowania ogólnopolskiego konkursu „PORTRET”. Pierwsza edycja odbyła się 20 listopada 1996 roku, przyciągając 156 autorów i 724 prace. Jury, w skład którego weszli Leonard Karpiłowski, Janusz Nowacki i Bogusław Biegowski, przyznało I nagrodę Bogdanowi Krężelowi z Krakowa.

Konkurs od tamtej pory nieustannie się rozwija, stając się miejscem manifestacji twórczych postaw w dziedzinie fotografii portretowej. Wystawa pokonkursowa prezentowana jest nie tylko w trzcianeckiej galerii, ale także w innych galeriach na terenie kraju. Towarzyszące jej katalogi stanowią cenną dokumentację polskiej fotografii na przestrzeni lat, zawierając wszystkie prace zakwalifikowane do wystawy.

Uczestnikami „PORTRETU” są zarówno studenci wyższych uczelni artystycznych, jak i doświadczeni artyści fotograficy, reporterzy oraz ambitni amatorzy. Dla wielu z nich udział w konkursie stanowi początek owocnej drogi twórczej.

W ostatnich dwóch latach konkurs przyjął nową formułę – zgłoszenia tradycyjne zastąpiono elektronicznymi, co pozwoliło na znaczne zwiększenie liczby uczestników. Pod opieką komisarza Leszka Malickiego, ubiegłoroczna XXVIII edycja osiągnęła rekordową liczbę zgłoszeń: 2240 fotografii od 332 autorów.

Jury stanęło przed niełatwym zadaniem selekcji prac. Po wstępnej ocenie do dalszej analizy dopuszczono 318 fotografii, z których ostatecznie wybrano 69 prac 64 autorów. W skład jury weszli wybitni znawcy sztuki fotograficznej: przewodniczący dr hab. Zdzisław Mackiewicz, prof. UMK – ZPAF, członkini dr hab. Anna Kola, prof. UMK – ZPAF oraz członek Wojciech Beszterda – ZPAF.

I nagrodę przyznano Dorocie Sitnik za cykl „Miareczkowanie czasu” – symboliczne przedstawienie upływu czasu, które zachwyciło jury dojrzałością twórczą i wysokim poziomem artystycznym. II nagrodę otrzymał Adam Fietkiewicz za pracę „Lokatorka Martyna”, poruszającą temat odrzucenia i braku akceptacji. III nagrodę zdobył Arkadiusz Kikulski za „Fankę Roxie”, ukazującą samotność i alienację małej dziewczynki w codziennym świecie. Wyróżnienia przyznano Elwirze Kruszelnickiej i Jackowi Szlakowi za fotografie obrazujące wyobcowanie jednostki we współczesnym społeczeństwie.

Wszystkim uczestnikom zakwalifikowanym do wystawy, a szczególnie laureatom nagród, należą się serdeczne gratulacje. Ich prace nie tylko reprezentują najwyższy poziom artystyczny, ale także prowokują do refleksji nad kondycją człowieka w dzisiejszym świecie.

Aktualnie trwa XXIX edycja konkursu. Chętni mogą zgłaszać swoje prace do 15 listopada br. Uroczysty wernisaż odbędzie się 13 grudnia w galerii Centrum Integracji Społecznej. Szczegóły dotyczące zapisów dostępne są na stronie bpick.trzcianka.pl/portret.

Organizatorem XXVIII edycji oraz XXIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii „PORTRET” jest Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance. Konkurs został dofinansowany ze środków Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz Gminy Trzcianka.

About Post Author