Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Main Menu

Linki

herb milicza

Gmina Milicz

orkiestra deta

DK 2017 button

wiatrak kozlak

 

 

 

We wczorajsze upalne popołudnie, w rocznicę pierwszych wyborów samorządowych odbyło się pierwsze dyktando plenerowe, w którym, w szranki językowe, stanęło kilkudziesięciu śmiałków w wieku szkolnym oraz w kategorii open. Wśród uczniów zwyciężyła Wiktoria Kagan z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki, natomiast w kategirii dorosłych Ewa Mirowska. Nagrodami były tablety, dyplomy oraz satysfakcja z dobrej znajomości zasad pisowni. Gdy Komisja Konkursowa sprawdzała prace czas umilały nam urocze występy dzieci z Przedszkola Samorządowego oraz Przedszkola Parafialnego.

Na www.kultura-milicz.pl znajdziecie teksty obu dyktant z jakimi musieli zmierzyć się nasi uczestnicy. Sprawdzcie jak Wy poradzilibyście sobie z językiem polskim. Zapraszamy za rok!

Tekst dyktanda kategoria SZKOŁY

Nasza gmina Milicz leży w północno-wschodniej części województwa dolnośląskiego. Wraz z gminami cieszkowską i krośnicką tworzy powiat milicki. Na czele naszego samorządu stoi Burmistrz Gminy Milicz, który, rządząc, wykonuje uchwały Rady Miejskiej w Miliczu. Można by rzecz, że jest to układ dość spójny, czyli koherentny, ale i w nim zdarzają się rzadko spotykane, ale jednak wahnięcia i zgrzyty. Tyle o lokalnej minipolityce.

Przyjrzyjmy się teraz nie bez przyczyny żądnej chwały milickiej przyrodzie i nierzadko heroicznym przedsięwzięciom na rzecz rozwoju eko- i agroturystki. Ale po kolei. Na pewno do tego, że żyjemy w miejscu nieprzeciętnie unikatowym, nie trzeba by nikogo przekonywać, bo wielu od tego piękna jest na wpół przytomnych, gdy podziwiają efekt wspaniałej kohabitacji człowieka i natury, czyli Stawy Milickie (stawy milickie), pośrodku których wyrastają niczym kurhany soczyście zielone wysepki.
Wrażenie może zrobić położone w rezerwacie bukowym Wzgórze Joanny z wieżą, której jednak nie zamieszkiwał znany z naszego herbu święty Jerzy, nie ma w niej też jeży, ale z której, skądkolwiek się spojrzy, widok zapiera dech.
Atrakcją jest też pięcioipółletnia już ścieżka rowerowa trasą dawnej wąskotorówki, która niebawem zostanie wydłużona aż do Wrocławia.

I to byłoby na tyle.

 

Tekst dyktanda kategoria OPEN

Na pewno ponadtysiącletnia historia Ziemi Milickiej (ziemi milickiej) przysparza superuczciwym historykom mnóstwo zagwozdek. Szkopuł w tym, że nie wiadomo, które plemię przekształciło milicko-żmigrodzkie rubieże pomiędzy Słowiańszczyzną a ziemią ludów germańskich (,) nierzadko pustoszonych przez hordy barbarzyńców (,) w ekstrakrainę, gdzie można by żyć. Te na pół żyzne ziemie z niezaprzeczalnie najwolniej płynącą Baryczą oraz wzdłuż i wszerz hiperpodmokłymi terenami sprzyjały nie ludziom, ale ptactwu: żurawiom, piegżom, kszykom, gżegżółkom i innym kukułkom, pustułkom, jerzykom, nie sposób wymienić wszystkie.

Wykorzystali to w średniowieczu sprowadzeni z Zachodu cystersi, a dokładnie Zakon Cystersów pochodzący ze środkowo-wschodniej części francuskiej Burgundii, z terenów równie bagiennych i szczególnie podmokłych jak nasze.

Ci niesamowici rzymskokatoliccy mnisi chodzący na co dzień w śnieżnobiałych habitach i głęboko czarnych szkaplerzach jakby od niechcenia czy znienacka zamienili tę, wydawałoby się, chaotyczną krainę w coś, co stało się ich handlowym bizancjum. Wybudowali hodowlane stawy – (,) Stawy Milickie (stawy milickie). Rynek bowiem żądał wówczas całej rzeszy ryb, a nawet bobrów, takich niby-ryb, bo mających na pół połyskujące łuskowe ogony. Obecnie uznalibyśmy to za ohydztwo czy horrendalną przesadę, ale rządzące ówczesnymi czasy prastare zasady (,) oparte na quasi-nauce (,) żądały czegoś innego.

A dziś? Dziś w żółtoczerwonych barwach wczesnojesiennych grobli, na pół siedząc, na pół leżąc, przyglądamy się temu pięknu z aparatem w ręku i, używając zoomu, staramy się być jak najbliżej efektów tej megasymbiozy człowieka i natury. I marzymy, jak by zrobić dobre zdjęcie, by mieć fotopamiątkę z birdwatchingu.

Szanowni Państwo!

Z okazji tradycyjnie obchodzonego 27 maja Dnia Samorządu, pragniemy złożyć wszystkim samorządowcom  serdeczne gratulacje i szczere wyrazy uznania za dotychczasowe osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju Gminy Milicz.

Dziękując za owocną współpracę życzymy niesłabnącego zapału i wytrwałości w tej niezmiernie ważnej i odpowiedzialnej służbie, powodzenia w realizacji nowych, ambitnych zamierzeń oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Dyrekcja i Pracownicy Ośrodka Kultury w Miliczu

18718590 775801795924094 1885844810 n

plakt dziendziecka800