Aktualności

Wielki powrót Festiwalu Karpia Milickiego

Trwający dwa dni Festiwal Karpia Milickiego, zorganizowany 10-11 września 2022 r. powrócił po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Covid-19. Tradycyjnie nie zabrakło dobrej muzyki, jarmarku produktów lokalnych, stoisk gastronomicznych oraz wesołego miasteczka z licznymi atrakcjami.

Karp stał się symbolem Doliny Baryczy – unikatowego miejsca na pograniczu woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego, gdzie tradycje hodowli tej ryby sięgają ponad 800 lat. We współpracy z podmiotami gospodarczymi, publicznymi i społecznymi co roku, jesienią Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy tworzy wyjątkową ofertę – trzymiesięczny cykl wydarzeń pod nazwą Dni Karpia w Dolinie Baryczy. To ponad 100 wydarzeń trwających od września do listopada na terenie Doliny Baryczy m.in. edukacyjnych, plenerowych, kulinarnych czy wędkarskich. W roku 2022 świętujemy już 17 edycję cyklu Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Sam Festiwal Karpia Milickiego organizowany był po raz 21.

Impreza odbywała się na terenie przy Stadionie Miejskim w Miliczu. Pomimo niesprzyjającej aury cieszył się dużą frekwencją miliczan, jak i turystów przybyłych z ościennych miejscowości. Na festiwalowym placu stanęła profesjonalna scena z nagłośnieniem i oświetleniem, która była areną głównych wydarzeń. Rozstawiono też wiele ławeczek i parasoli, z których chętnie korzystano, by na chwilę odpocząć, schronić się przed deszczem czy skosztować rybnych dań. Imprezę poprowadzili niezmiennie Magdalena i Marek Obszarni. Na festiwalowym placu zorganizowano także jarmark rękodzieła i produktów lokalnych.

Muzycznym początkiem eventu był koncert Katyi Gruzdevej, uchodźczyni z Ukrainy, która zamieszkała w pobliskich Krośnicach. Mogliśmy usłyszeć w jej wykonaniu przeboje Tiny Turner, Bony M., a nawet brawurowe wykonanie ,,Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. Po występie Katyi scena należała do zespołu Tacy Nie Inni przybyłego z Krotoszyna. Zespół, składający się z 5 młodych artystów gra muzykę popowo-rockową. Ich pierwszy autorski singiel pt. “Rondo życia” w serwisie YouTube ma już ponad 15 000 wyświetleń. W swoim godzinnym występie zaprezentowali głównie utwory ze swojej nowej płyty ,,Równowaga”. Przebojem pierwszego dnia Festiwalu okazał się jednak koncert Elektrycznych Gitar. Zespół istnieje od 1989 roku i wciąż posiada rzeszę fanów. Ich niezapomniane piosenki takie jak ,,Noś długie włosy”, ,,Jestem z miasta”, ,,Człowiek z liściem na głowie” i inne znane i lubiane hity pochodzące z filmu ,,Kiler” wywoływały burzę oklasków. Zespół od początku istnienia słynął ze specyficznego poczucia humoru i przewrotnej autoironii. Sam Sienkiewicz nigdy nie ukrywał, że nie traktuje stylistyki rockowej zbyt poważnie. W czasie koncertu muzyk komentował obecną sytuację polityczną niczym wprawiony satyryk. Koncert cieszył się dużą frekwencją zgromadzonych miliczan, a po występie muzycy chętnie fotografowali się z fanami.
Kolejną muzyczną propozycją był koncert nowo-powstałego zespołu 13drzew. W jego skład wchodzą dwaj muzycy pochodzący z Powiatu Milickiego: Jędrzej Wołk oraz Miłosz Całujek, znani z folkowego Madamme. 13 Drzew to nowy projekt tych dwóch muzyków a także wokalisty i aktora – Rafała Wawrzenia oraz perkusisty – Teodora Lulisa. Zespół zaprezentował własne utwory pochodzące z płyty ,,Feniks”. Oficjalnego otwarcia FKM 2022 dokonał Piotr Lech – burmistrz Gminy Milicz w towarzystwie Łukasza Rokity, wiceburmistrza, Cezarego Przybylskiego- marszałka województwa dolnośląskiego oraz burmistrzów niemieckich miast partnerskich Lohr am Main oraz Springe: Maina Rutha i Christiana Springfelda. Ostatnim koncertem tego wieczoru był występ Happysad. Od lat najpopularniejszego polskiego zespołu, wyprzedającego bilety na swoje koncerty. Zespół ma na koncie ponad 1200 koncertów w całym kraju, 5 platynowych i 3 złote płyty oraz rekordy frekwencji w kilkunastu popularnych klubach w Polsce. Koncert odbył się w strugach deszczu, lecz nie przeszkadzało to wiernym fanom, którzy zgromadzili się pod sceną. Po koncercie, do późnych godzin nocnych można było pobawić się przy DJ Brothers serwujących klubowe rytmy.

Festiwalowa niedziela rozpoczęła się od występów tanecznych. Na scenie zaprezentowały swoje umiejętności dziewczęta ze Studia Tańca Klasycznego Sofija oraz Akademi Tańca Jaskier. Nowym akcentem imprezy była Eksplozja Kolorów, wydarzenie polegające na wyrzucaniu proszków holi w powietrze, tworzących barwne chmury. Animatorem zabawy została Akademia Tańca Jaskier tańcząc znaną wszystkim macarenę. Festiwal Karpia nie mógłby odbyć się bez akcentów kulinarnych. Waldemar Załuski, kucharz obsługujący największą brytfannę plenerową w Polsce przygotował 500 porcji karpia w niecodziennym wydaniu, duszonego na parze z warzywami i cytryną z dodatkiem miodu, imbiru i goździków z lekką nutą cynamonu. Po degustacji karpia na scenę powróciła muzyka. A to za sprawą Nowomowy, zespołu mającego milickie korzenie i grającego swoje, autorskie utwory. W jego skład wchodzą: Albert Gancarz, Jakub Legendziewicz, Szymon Kasprolewicz, Damian Cywiński i Wojciech Dziedzicki. Po tym post-punkowym graniu przyszła kolej na Milicką Orkiestrę Dętą. Jej kierownikiem artystycznym, dyrygentem i prowadzącym jest niezmiennie od 2015 roku Przemysław Wasielewski. Orkiestra zagrała znane i lubiane przeboje Franka Sinatry, Stevego Wondera, Loiusa Primy czy Krzysztofa Krawczyka. Grupa muzyków orkiestry koncertowała w składzie: Przemysław Wasielewski- dyrygent, Adam Musielak, Dawid Fryziel, Piotr Nowakowski , Artur Franas, Robert Puszyński, Maksymilian Golec, Marek Tomczyk, Kazimierz Nóżka, Martyna Miszkiewicz, Adriana Franas, Zuzanna Musielak, Zofia Molecka, Damian Ryczko. Piękny, prawie godzinny koncert został nagrodzony gromkimi brawami z prośbą o bisy. Po milickim graniu przyszła kolej na występ zespołu Sound’n’Grace, to polski chór wykonującym muzykę gospel, soul, R&B i funk. Mogliśmy usłyszeć takie hity jak ,,Na pewno”, ,,Bliżej” oraz ,,Dach”. W Miliczu S’n’G wystąpiło w 10-osobowym składzie. Koncert spotkał się z aprobatą publiczności, która chętnie bawiła się przed sceną w rytm radiowych hitów. Przed kolejnym koncertem pojawił się na scenie Burmistrz Lech w towarzystwie Krzysztofa Śmiszka- posła Nowej Lewicy oraz Sylwii Szydłowskiej-Małeckiej wraz z pracownikami Ośrodka Kultury w Miliczu odpowiedzialnymi za organizację festiwalu. Było to oficjalne zakończenie oraz podziękowanie za wspólne dwa dni. Na zakończenie muzycznych wrażeń wystąpił Danzel – belgijski piosenkach, znany głównie z hitu ,,Pump it up”. Piosenkarz zaśpiewał także utwór w języku polskim – ,,Wehikuł czasu” z repertuaru zespołu Dżem, który zapewnił mu wygraną w programie Polsatu ,,Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Niezwykle żywiołowy koncert był zwieńczeniem Festiwalu Karpia Milickiego 2022.

Sponsorzy i partnerzy wydarzenia: Piekarnia Familijna, Tarczyński S.A, Bank Spółdzielczy w Miliczu, Hotel Libero, Art-Zbyt, Stawy Milickie S.A, Trip Energy, Głos Milicza, Gazeta Lokalna Milicz, OsiR Milicz, PGK Dolina Baryczy, Akademia Tańca Jaskier, Studio Tańca Klasycznego Sofija, Nadleśnictwo Milicz, Dub War

About Post Author