informacja

Milicka Orkiestra Dęta

Początki orkiestry to kilkuosobowy zespół instrumentów dętych grający od 1993 r. przy Dolnośląskim Towarzystwie Muzycznym (DTM) Mezzoforte. Muzycy związani od początku z orkiestrą to m.in. Kazimierz Nóżka, Stanisław, Marian i Jarosław Milianowie, Tadeusz i Stanisław Kuśnierzowie. Dużym wsparciem dla nowo powstałego zespołu staje się amatorska orkiestra, grająca przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli podczas Bożego Ciała czy Rezurekcji. Kilku jej członków zasila big-band prowadzony przez Przemysława Wasielewskiego, a tworzony przez ówczesnego dyrektora DTM Mezzoforte Zygmunta Franasa. Ta grupa w połączeniu z wychowankami SOA Mezzo Forte staje się zaczynem orkiestry. W latach 1999-2005 orkiestrą kieruje nieprzerwanie Przemysław Wasielewski. Później na krótko orkiestra dostaje się pod dyrygenturę Stanisława Miśkiewicza.

Reaktywacja orkiestry nastąpiła w 2008 roku pod skrzydłami Ośrodka Kultury w Miliczu, co dało jej stabilność finansową. W tym czasie Ośrodek Kultury z własnych środków wyposaża orkiestrę w umundurowanie, a za pozyskane środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego orkiestra zostaje doposażona w instrumenty. Dzięki uruchomionym przez Ośrodek Kultury zajęciom gry na instrumentach dętych oraz napływowi adeptów ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Miliczu orkiestra zyskuje nowych, profesjonalnie przygotowanych muzyków. Od tej pory licząca dwadzieścia osób orkiestra uświetnia uroczystości organizowane przez Gminę Milicz, koncertując między innymi w Gniewie czy mieście partnerskim Lohr am Main. Do grudnia 2014 roku orkiestrą dyrygują m.in. Bernard Pyczkowski – nauczyciel ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Miliczu, a także Patryk Juzefowicz – nauczyciel ówczesnego Społecznego Ogniska Artystycznego (SOA) Mezzo Forte i były muzyk Wojewódzkiej Orkiestry Policyjnej we Wrocławiu.

W obecnej formie Milicka Orkiestra Dęta funkcjonuje od 2015 r., kiedy Przemysław Wasielewski ponownie przejął jej kierownictwo i dyrygenturę. Dziś orkiestra liczy osiemnastu członków grających czynnie i kilkoro uczniów przygotowujących się do wspólnego muzykowania. Próby zespołu odbywają się dwa razy w tygodniu w Ośrodku Kultury w Miliczu. Muzycy występują na terenie Wrocławia, województwa dolnośląskiego, powiatu milickiego i gminy Milicz, uświetniając imprezy powiatowe, gminne, kościelne i strażackie. Orkiestra może się poszczycić występami sesyjnymi z L.U.C.-iem i jego raperami czy udziałem w nagrywaniu teledysków do projektu Rebel Babel. Jej atutem są koncerty, ale także imprezy wymagające przemarszu, jak Święto Konstytucji 3 Maja, Narodowe Święto Niepodległości, dożynki gminne czy imprezy strażackie.

Repertuar orkiestry to szeroko rozumiana muzyka rozrywkowa, obejmująca przeboje największych gwiazd polskich i zagranicznych, muzykę filmową i jazzową.

Serdecznie dziękujemy za udzielenie informacji pomocnych w nakreśleniu tej krótkiej notki dot. historii Orkiestry: Tomaszowi Dębskiemu, Gabrielowi Franasowi, Edycie Jachimowskiej, Mariuszowi Urbańczykowi i Przemysławowi Wasilewskiemu.

 

 

https://youtu.be/T4lIbTuPZIg

About Post Author